Hac Nasıl YapılırHac nasıl yapılır diye merak edenleri aydınlatmak için yazımızı hazırlamayı uygun gördük. İslam'ın beş şartından biri olan hac, Müslümanlar için farz kılınmıştır. Bu ibadet hem malla, hem de bedenle yapılmaktadır. Şartları taşıyan her Müslümanın ömrü boyunca bir kez yapması gerekir. Bu ibadet farklı yerlerden gelen Müslümanları buluşturarak, kardeşliği pekiştirir. Zengin olanı da, fakir olanı da aynı kıyafetler içerisinde, Allah'a yönelerek, mahşerdeki gibi eşit hale gelir. Peygamberimiz hac hakkında '' Kim Allah için hac yapar da, kötü söz ve davranışlardan sakınırsa, annesinden doğmuş gibi günahlarından arınarak geri döner.'' demiştir. 

Hac nasıl yapılır?

 • Hacca gitmek isteyen kişinin temiz ve helal mal sahibi olması gerekir. Ödemesi gereken borçları bulunuyorsa, bunları ödemesi gerekir. Kazaya bıraktığı ibadetlerini yerine getirmelidir. Günahlarından arınmak için, tövbe etmeli Allah'tan mağfiret dilemelidir. Kendisini bu aşamadan sonra kötü söz ve davranışlardan korumalıdır. Yola çıkmadan önce, iki rekat namaz  kılmalıdır. ''Bismillahi tevekkeltü alellahi la havle ve la kuvvete illa billah'' deyip Allah'a sığınmalıdır. Dostları, ailesi ve sevenleri ile vedalaşarak yola çıkmalıdır.
 • Mikat denilen yere vardığında, yıkanıp, abdest almalıdır. Vücudundaki kılları temizlemeli, tırnaklarını kesmelidir. Elbiselerini çıkararak, beyaz, iki parçadan oluşan, dikişsiz havluları giyer. Hoş kokular sürerek, ayakları çıplak, başı açık hale gelir. Sonra kısa topuklu, üstü açık ayakkabıları giyer. İhram için iki rekat namaz kılarak, ''Allahümme inni üridü'l-hacce, feyessirhu li ve tebabbelhü minni Ya Rabbi! Ben hac etmek istiyorum, onu bana kolaylaştır ve onu benden kabul et'' diye dua etmelidir. Daha sonra ''Lebbeykallahümme Lebbeyk...'' diye telbiyede bulunmalıdır.
 • Bu şekilde ihrama girdikten sonra, cinsellikten kaçınmalıdır. Dikişli elbise giymemelidir. Hoş kokular sürmemelidir. Saçlarını, tırnaklarını, kıllarını kesemez. Hayvanları avlayamaz, yeşil ağaçları ve otları kesemez. Başkaları ile çekişme haline giremez. Yıkanabilir, para çantasını beline bağlayabilir.
 • Her namazın ardından, her yolcuya denk geldiğinde, yokuşlardan iner ve çıkarken yüksek sesle telbiyede bulunmalıdır. Mekke'ye vardığında yıkanmalı ve abdest almalıdır. Mescid-i Haram'a giderek, Beytullah'ı gördüğünde telbiye getirmelidir. Salat ve selam getirerek, dua etmelidir. Daha sonra Hacer-i Esved yönüne dönerek tekbir almalı ve selamlamalıdır. Kimseye zarar vermeden onu öpmeli ya da selamlamalıdır. Sonra Kabe'yi sol tarafına alarak, Hatim'in dış tarafından Kudüm tarafından başlayıp remel yapılmalıdır. Yani kısa adımlar atılmalıdır. Her turda Hacer-i Esved  selamlanmalıdır. Tavaf bittikten sonra, İbrahim Aleyhisselam'ın makamında ya da uygun yerde iki rekat namaz kılınmalıdır. Tekrar Hacer-i Esved selamlanmalıdır.
 • Tavaftan sonra Say için, Safa ile Merve caddesine çıkılmalıdır. Safa tümseğine çıkarak, Kabe'ye yönelip tekbir ve tehlil getirilmeli, salat ve selamda bulunulmalıdır. Buradan Merve'ye gidilmelidir. Yoldaki iki yeşil direk arasında koşmalı ve dört kez Safa'dan Merve'ye doğru tekbir ve tehlil getirilmeli, salat ve selamda bulunulmalıdır. Bunu her gidiş ve gelişte yapmalısınız. Koşarken ve yürürken dua etmelidir. Gidiş ve gelişlerin arka arkaya yapılması caizdir.
 • Hacca niyet etmiş olan kişi, say ettikten sonra, Mekke'de ihramlı olarak kalmalıdır. Dilediğinde Kabe'yi tavaf edebilir. Zilhiccenin 8. gününde sabah namazını ihramlı olarak Mekke'de kılarak, Mina'ya çıkmalıdır. Arefe günü sabah namazını kılarak, Arafat'a gitmelidir. Müzdelife'ye yönelerek geceyi burada geçirmelidir. Yatsı namazını da burada imamla kılmalıdır. Kurban bayramında sabah namazını kılarak, Müzdelife'de Meşar-i Haram denilen yere giderek durmalısınız. Gidiş gelişlerinizde telbiyede bulunmalısınız.
 • Meşar-i Haram'da fecir açılınca, güneş doğmadan önce Mina'ya doğru yürüyerek, Akabe Cemresi denen yere yedi küçük taş atmalısınız. Bu taşları sağ elinizin baş parmağı  ve şehadet parmağınızla tutarak atmalısınız. He attığınız taştan sonra tekbir getirmelisiniz. Daha sonra dilerseniz kurban kesebilirsiniz. Daha sonra tıraş olup, tırnaklarınızı kesebilirsiniz. Cinsellik dışında ihram yasakları kalkmış olur.
 • Bayramın diğer günlerinde tavaf yapılabilir. Ardından iki rekat namaz kılarak, tüm yasakların kalktığı döneme girersiniz. Ziyaret tavafını bayramın birinci günü yapmak daha faziletlidir. 
 • Tavafın ardından Mina'ya giderek, cemrelere taş atmak için üç gün kalınır. Mescid-i Hayf yakınındaki Cemre-i Ula''dan itibaren üç cemrede taşlanmalıdır. Her bir cemreye tekbirle yedişer taş atılmalıdır. İki cemere de dua edip, son cemreye sadece taş atılmalıdır. Bayramın üçüncü günü de aynı şekilde cemreler taşlanmalıdır. Toplamda yetmiş adet taş, Mina'ya gelirken toplanır ve yıkanır.
 • Daha sonra Mekke'ye dönüp, yolda Muhassab adı verilen düzlükte dinlenilir. Harem-i Şerife varılır. Veda tavafı yapılarak, iki rekat namaz kılınır. Zemzem kuyusundan Beytullah'a doğru suyu içerek, el ve yüz yıkanır. Dua ederek Kabe'nin eşiği öpülür. Allah'tan mağfiret dilenerek, geriye doğru Harem'i Şerif'ten dışarıya çıkılır.
 • Artık hac vazifesi yerine getirilmiştir. Dilediğiniz zaman memleketinize geri dönebilirsiniz. Allah kabul etsin.

 Hata Bildir  FaceBook ta paylaş


Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
E - Posta Adresiniz ( Site de Yayınlanmaz)
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz.
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kabe, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018